Mucanje

Mucanje je poremećaj fluentnosti govora, koji se ispoljava u isprekidanosti i nepravilnosti govornog toka usled grčeva organa za artikulaciju (jezika, usana), fonaciju (glasnica) i disanje (dijafragme i grudnog koša).

 

 

Kritičan period za razvoj mucanja:

 

Od druge do treće godine

Period u kojem dete aktivno širi svoj rečnik, susreće se sa mnoštvom reči čije značenje ne zna i to dovodi do ponavljanja slogova, zastajkivanja, ponavljanja delova rečenica. To ustvari nije mucanje već fiziološki proces usvajanja jezika. Ali ako sredina neadekvatno reaguje, podsmeva se, ispravlja dete, od mucanja ga deli samo jedan korak.

 

Između četvrte i pete godine

Perod u kojem dete intezivno živi, raste njegovo ineresovanje za okolinu, postavlja dosta pitanja, razvija se mašta. Ukoliko roditelji nemaju vremena, upoređuju ga sa drugim detetom, pokazuju nervozu prema detetu, to može izazvati nesigurnost kod deteta i biti predispozicija za mucanje.

 

Oko sedme godine

Detetov polazak u školu ukoliko deca nisu dovoljno pripremljena za školu. Roditelji i sredina mogu doprineti pojavi mucanja ukoliko su preambiciozni u pogledu uspeha deteta u školi, netrpeljivi prema detetu, pokazuju razočaranost.

 

Pubertet

Posledica emocionalne nestabilnosti kod onih koji su imali mucanje u detinjstvu.

 

Period zrelog doba

Retko se javlja i ako se javi posledica je elementarnih i društvenih zbivanja.

 

 

Tipovi mucanja:

 

  • Fiziološko mucanje– Najčešće se javlja između 2. i 3. godine, kada je razvoj govora najintenzivniji. Javlja zbog nesklada između toka misli i sporosti funkcije govornih organa, kada je dete uzbuđeno, žalosno ili radosno. Ako se detetu ne skreće pažnja najčešće spontano prodje.

 

  • Primarno mucanje – Najsličnije je fiziološkom mucanju, samo izraženije, a zastoji u govoru su češći. Dete najčešće ponavlja glasove i slogove. Ukoliko se detetu skreće pažnja na govor vrlo lako se može razviti pravo mucanje.

 

  • Sekundarno mucanje – Ispoljava se mišićnom napetošću celog tela, posebno govornih organa, strahom odgovora, fiziološkim manifestacijama poput znojenja ruku, knedle u grlu, lupanja srca. Dete je svesno da muca, ima strah od pojedinih govornih situacija (npr. razgovor preko telefona). Kod osoba sa sekundarnim mucanjem često dolazi do osećanja manje vrednosti, povlačenja u sebe, depresivnosti.

 

  • Akutno ili naglo mucanje – Predstavlja naglu pojavu mucanja usled patološki povećane emocionalne reakcije na traumu, preveliki strah, uzbudjenje, telesnu povredu. Akutno je 7 do 14 dana od trenutka nastanka.

 

 

Kako mucanje staviti pod kontrolu? 

 

Tretman mucanja je višesložan proces, koji zahteva veliko strpljenje, motivisanost i istrajnost osobe koja se susreće sa tim problemom.

 

U nasem centru, u tretmanima se primenjuje izvorna metoda prof. dr Cvetka Brajovića “Svesna sinteza razvoja”. Metoda je kompleksna, sveobuhvatna i temeljna i važi za najefikasniju i najprimereniju u tretmanima mucanja, ne samo u Srbiji i Regionu, već i u brojnim zapadno-evropskim državama.

 

U našem centru Ovu metodu primenjuje logoped obučen u Zavodu za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju “Prof. dr Cvetko Brajović” u Beogradu, od strane mr sci Budimirke Simić Ružić (stručna oblast mucanje kod dece),  i Darinke Šoster (stručna oblast mucanje kod odraslih) koje važe za najistaknutije stručnjake u tretmanima mucanja ne samo u Srbiji, već i u regionu.

 

Nema brzog izlečenja niti čarobne pilule.

 

Naoružaj se strpljenjem i kreni! 

 

Samo hrabro!

 

Budi istrajan i uporan! 

 

Mucanje je rešivo ako vi odlučite tako!

 

Zapratite nas

Copyright © 2023 Logoucionica, All rights reserved.